Σάββατο 10 Δεκεμβρίου 2011

Κολόνα το Παλέρμο,εμπιστοσύνη στους Νερατζούρι

Καλημέρα αδέρφια!Ακόμα μια εξαιρετική μέρα για εμάς με πολύ μεγάλα σημεία όπως η Μόναχο και η Σάλκε να περνάνε έστω και με αρκετή τύχη και το στήριγμα μας την Ντούισμπουργκ να καθαρίζει την παρτίδα απο το πρώτο ημίχρονο.Σήμερα σε μία μέρα που όλα τα βλέμματα θα τραβήξει το μεγάλο ντέρμπι Ρεάλ-Μπαρτσελόνα το προαίσθημα μου δεν είναι πολύ καλό γι αυτό θα πάμε σε δύο δυνατούς άσους και σε δύο μπομπίτσες.

ΠΑΛΕΡΜΟ-ΤΣΕΖΕΝΑ: Χωρίς να θέλω να φανώ αγενής ή κακός απέναντι στον Τζόρβα νομίζω πως ο προπονητής του Παλέρμο έκανε μια πολύ καλή κίνηση και άλλαξε τερματοφύλακα στο παιχνίδι με την Πάρμα και όπως θα καταλάβει κανείς απο τα νούμερα η έμπνευση αυτή ήταν όλα τα λεφτά.Σε ένα δεύτερο ημίχρονο όπου η Πάρμα έκανε 15 τελικές προσπάθειες ο Μπενούσι πραγματικά κατέβασε τα ρολά και όπου χρειάστηκε δήλωσε παρόν δίνοντας έναν πολύ σημαντικό βαθμό στην ομάδα του.
Το πάλεψε ως το 72 η Τσεζένα όμως δεν κατάφερε να πάρει κάτι απο την πολύ καλή και σαφώς ισχυρότερη Γιουβέντους η οποία δεν μπορούσε να βρει δίχτυα με τίποτα.Στο 72ο λεπτό όμως ο Μαρκίσιο με ένα εξαιρετικό σουτ έλυσε τον γόρδιο δεσμό και άνοιξε το δρόμο για ομάδα του τον οποίο σφράγισε με το 2-0 ο Βιντάλ με χτύπημα πέναλτι φάση στην οποία αποβλήθηκε και θα απουσιάσει σήμερα ο βασικός τερματοφύλακας Αντονιόλι.
Εσχάτως η Τσεζένα τα παλεύει όλα και με το παραπάνω τελευταία όμως νομίζω πως στο ρυθμό που επιβάλει το Παλέρμο στην έδρα του δεν είναι ικανή να ανταποκριθεί η νεοφώτιστη ομάδα.Άσος μπετόν για μένα και θα τον στηρίξω απόλυτα.

ΙΝΤΕΡ-ΦΙΟΡΕΝΤΙΝΑ: Εκτός απο κακή είναι και άτυχη η ομάδα του Ρανιέρι καθώς δεν μπόρεσε να ισοφαρίσει την Ουντινέζε ούτε με χτύπημα πέναλτι καθώς ο Πατσίνι γλίστρησε και έστειλε τη μπάλα στα περιστέρια.Έτσι η Νερατζούρι υποχρεώθηκαν σε ακόμα μια ήττα και τα πράγματα δεν πηγαίνουν καθόλου καλά για αυτούς καθώς εκτός απο την 17η θέση στην οποία βρίσκονται σήμερα θα παίξουν και χωρίς τον αρχηγό τους ο οποίος αποβλήθηκε στο παιχνίδι με την Ουντινέζε.
Μεγάλη νίκη ψυχολογίας στο ντέρμπι με τη Ρόμα πήρε η Φιορεντίνα η οποία επικράτησε με 3-0 των Ρωμαίων.Πολλά τα παράπονα για τη διαιτησία απο τους φιλοξενούμενους για τα 2 πέναλτι αλλά και τις 3 κόκκινες κάρτες οι οποίες δόθηκαν σε Ζουάν,Γκάγκο και Μπόγιαν.Αξιοσημείωτο για τους Βιόλα είναι η εκτός έδρας συγκομιδή τους με 2 βαθμούς σε 6 παιχνίδια ενώ έχουν πετύχει μόλις 1 γκολ.
Νομίζω πως ήρθε η ώρα μετά τις συνεχόμενες κόντρες να πάω μια φορά και με την Ίντερ η οποία αν δεν κερδίσει και την αστεία εκτός έδρας Φιορεντίνα νομίζω πως θα έχει σοβαρά προβλήματα στη συνέχεια.